ترابی: دفتر موسیقی باید پوست اندازی كند

انحلال دو شورای موسیقی و سازوكار جدید برای شورای شعر و ترانه

انحلال دو شورای موسیقی و سازوكار جدید برای شورای شعر و ترانه به گزارش هنر شهر مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به منحل شدن شورای موسیقی سنتی و كلاسیك دفتر موسیقی، از ساز و كار جدیدی برای شورای شعر و ترانه این دفتر سخن گفت.


علی ترابی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: از آغاز حضورم در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد بودم این دفتر باید پوست اندازی كند؛ چونكه شكل و شمایل سنتی كار دیگر جوابگو نیست و باید در سیاست های این دفتر بازبینی صورت گیرد.
او درباره شورای شعر و ترانه این دفتر و ایجاد ساز و كار جدید برای آن، اظهار داشت: اقدام بعدی ما مطمئناً به شورای شعر و ترانه برمی گردد؛ اینكه تعدادی شاعر به شكل ثابت در این شورا حضور داشته باشند و اشعار را بخوانند هم برای اعضای محترم شورا بار سنگین و دشواری است، هم برای ما مشكلات و عدم تعادلی را به وجود آورده است كه من هم به آن معترف هستم.
مدیركل دفتر موسیقی وزارت ارشاد با اشاره به ساز و كار جدیدی كه برای شورای شعر در نظر گرفته شده است، بیان كرد: اگر این ساز و كار در اسفندماه اجرایی نشود به صورت قطع در فروردین ماه ۹۸ اجرا می گردد. اعضای شورا باید ناشناخته باشند و از نظر تخصص، متنوع و تعداد آنها بیشتر باشد. از طرفی اصلاً نیاز نیست این افراد به دفتر موسیقی رجوع كنند؛ ازاین رو ما سامانه ای را طراحی كردیم كه هر عضو بدون اطلاع از نظر دیگری در منزل رأی خویش را ثبت كند. در نهایت جمع بندی كار در دفتر موسیقی صورت خواهد گرفت.
ترابی افزود: متأسفانه شعرهایی كه به دفتر موسیقی می رسند به حد زیادی نازل هستند و این خیلی غم انگیز است كه به ندرت شعری را می توانیم پیدا نماییم كه غلط املایی نداشته باشد چه برسد به دیگر خصوصیت های یك شعر یا ترانه خوب.
مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نحوه گزینش و انتخاب اعضای شورای شعر هم بیان كرد: اعضای این شورا بر مبنای تنوع در تخصص انتخاب می شوند و این افراد صرفاً شاعرانی نخواهند بود كه دیدگاه سنتی به شعر و ترانه دارند.
او همینطور با اشاره به منحل شدن دو شورای موسیقی در این دفتر اظهار داشت: از آغاز بهمن ماه دیگر شورایی به نام شورای موسیقی سنتی و كلاسیك در دفتر موسیقی وجود ندارد؛ ازاین رو گروه های سنتی و كلاسیك باید تنها تأیید و مجوز اشعار خویش را بگیرند، اگر آثار آنها فاقد شعر باشد دیگر نیازی به تأیید و بررسی آنها در شوراهای دفتر موسیقی نیست و تنها برای انجام امور اداری و هم هماهنگی های نهایی، اسامی و مشخصات گروه خویش را به دفتر موسیقی اعلام می كنند.1397/12/06
14:46:01
5.0 / 5
4455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است