صله رحم نیازهای عاطفی انسان را تامین می كند، چند مصداق

صله رحم نیازهای عاطفی انسان را تامین می كند، چند مصداق هنر شهر: یك كارشناس اخلاق و مشاوره خانواده با بیان این مطلب كه صله رحم باید صورت گیرد حتی با اقل امكانات و روش های مختلفی كه می تواند داشته باشد اظهار داشت: اصل صله رحم بر تجملات و فكر اینكه چند نوع غذا و میوه باشد نیست بلكه صله رحم برای رفع نیازهای عاطفی افراد است.


حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین حق جو در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه ابعاد شخصیتی انسان یك به هم پیوستگی با هم دارد و بر روی یكدیگر تأثیر می گذارند كه این ابعاد شامل جسم، روح، روان، فكر، معنویت و اجتماع می شود اظهار نمود: این ابعاد پنجگانه در تمام مسائل بر روی یكدیگر تأثیر می گذارد. صله رحم هم از ابعاد روحی و روانی است كه بر روی انسان تأثیر بسیار زیادی دارد و یكی از نیازهای انسان تقویت ویتامین ارتباط عاطفی وجود خود با سایرین است. در بحث اجتماعی حدود ۴۰ برنامه برای تأمین نیازهای روحی و روانی مطرح گردیده است كه یكی از آنها صله رحم است.
وی تصریح كرد: در معارف دینی بر بحث صله رحم تاكید بسیار زیادی شده است. در فرهنگ ایرانی ما باز بر این مساله به وضوح دیده می شود. از نظر فكری و اقلیمی ارتباط داشتن با سایر افراد موجب می شود كه روح انسان به آرامش بیشتری برسد. در روایات وارد شده است كه صله رحم عمر را زیاد می كند و فقر را كم می كند؛ با وجود این كه شاید برخی فكر كنند رفت و آمد موجب می شود كه خرج آنها زیاد شود اما پیامبر (ص) تاكید می كند كه صله رحم فقر را از بین می برد. در دیگر احادیث وارد شده كه اگر دوست دارید رزقتان زیاد شود و بلا دفع شود صله رحم كنید. در حدیثی آمده كه بوسیله صله رحم است كه شهرها آباد می شود.
این مشاور خانواده بر تاكید بر آثار اخروی صله رحم اظهار داشت: صله رحم حساب را راحت و بدی ها را دفع می كند. همین طور سبب می شود خطا و اشتباه انسان از بین برود. صله رحم به خوردن و آشامیدن نیست بلكه این امر مبارك می تواند صورت بگیرد حتی در حد خوردن آب. در اصل صله رحم تجملات جایی ندارد. همین طور در آن گناه و غیبتی هم نباید باشد چونكه برای تأمین نیازهای عاطفی است نه اینكه با صحبت از سایرین بر روی روح خود تأثیر منفی بگذاریم.
ایشان سپس با اشاره به مصداق های صله رحم اظهار داشت: صله رحم فقط برای اقوام درجه یك نیست حتی دو دوست هم می توانند با یكدیگر رفت و آمد داشته باشند. این رفت و آمدها بعد رحمانیت و مهربانی انسان را نشان داده است. صله رحم همیشه نباید برای انسان نفع مادی داشته باشد. بهتر است اگر می خواهیم به جایی برویم اگر برای ما امكان دارد دست خالی نرویم. دانش افزایی و معنویت افزایی باز یكی دیگر از مواردی است كه باید در صله رحم به آن توجه داشته باشیم. در میهمانی ها می توانیم با نمایش یك نقطه اخلاقی هم كه شده البته اگر خود با آن عمل می نماییم آنرا مطرح نماییم و اینگونه رفت و آمد را پربركت تر نماییم. تبادل تجربه و معنویت و مهارت باز یكی دیگر از مصداق های صله رحم است.
این كارشناس مسائل دینی و اخلاقی افزود: گاهی حتی یك پیام و تلفن هم می تواند تأثیرگذاز باشد حتی سلام رساندن هم از مصادیق صله رحم است. طلب مغفرت بر رفع مشكلات از مصداق های دیگر صله رحم شمرده می شود. امام حسن (ع) می فرماید: مادرم یك شب تا بامداد در حال طلب رحمت و مغفرت و بركت بود و همواره طلب خیر و بركت را برای همسایگان می خواست. ملائكه بر كسی كه صله رحم می كند درود می فرستد اما در صله رحم نباید سبب اذیت سایرین شویم. درست است كه صله رحم زمان مشخصی ندارد اما وقت حضور هم مهم می باشد. اگر اینگونه عمل شود خانواده ها از نظر عاطفی مملو از عاطفه می شوند و نیمی از مشكلات رفع می شود گاهی رابطه ها به خاطر این كه افراد نمی توانند امكانات را فراهم آورد و سطح توقعات بالا رفته كم می شود. در حالیكه صله رحم برای تبادل انرژی است.
رئیس سابق مركز مشاوره حرم حضرت معصومه (س) افزود: بهتر است رسانه ها به جای این كه فقط تجملات را تبلیغ كنند یك مدل و الگویی را برای مردم مطرح كنند كه تأثیرگذار و قابل اجرا باشد. نیازی نیست در میهمانی ها چندین مدل غذا و میوه باشد چونكه از نظر پزشكی باز متابولیسم بدن هم گرفتار مشكل می شود. ما در صله رحم به دنبال رفع نیاز عاطفی هستیم نه اینكه به فكر این باشیم چه چیزی را تهیه نماییم چه چیزی را بیشتر نماییم. بنده در مركز مشاوره بارها دیده ام كه ۸۰ درصد از طلاق ها به سبب قطع رابطه ها بوده است. مسائل عاطفی می تواند در زندگی انسان تأثیر زیادی داشته باشد.
این كارشناس دینی در ادامه با اشاره به احادیثی از ائمه اطهار (ع) درباره قطع رحم اظهار داشت: امام صادق (ع) می فرماید: یكی از چیزهایی كه انسان را نابود می كند چه از نظر شخصیتی و چه از نظر مادی قطع رحم است. امام علی (ع) می فرماید: در آیه ۲۵ سوره «رعد آمده» كه چهار گروه مورد لعن قرار می گیرند كه یكی از آنها قطع كننده صله رحم است. همین طور امام باقر (ع) می فرماید: اگر قطع رحم شود اموال در نزد افراد بد قرار می گیرد و ضرر مالی رخ می دهد. امام صادق (ع) در حدیثی دیگر می فرماید: بدترین گناهان قطع رحم است. همین طور پیامبر (ص) می فرماید: ملائكه به خانه ای كه قطع رحم باشد وارد نمی گردد و جایی كه ملائك نباشد بركت و توفیق هم نازل نمی گردد. صله رحم باید صورت گیرد حتی با اقل امكانات و روش های مختلفی كه می تواند داشته باشد.1397/12/13
14:08:00
5.0 / 5
4145
تگهای خبر: برنامه , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است