سیمای نوروزی زیر ذره بین مهر ؛

حافظ و سعدی چگونه میهمان شبكه چهار شدند؟، پاسخ سردبیر به انتقادات

حافظ و سعدی چگونه میهمان شبكه چهار شدند؟، پاسخ سردبیر به انتقادات هنر شهر: نویسنده و سردبیر ویژه برنامه تحویل سال شبكه چهار سیما ضمن تشریح فرآیند شكل گیری ایده حضور شاعرانی چون حافظ و سعدی در این برنامه، به انتقادات نسبت به این برنامه پاسخ داد.علی میرمیرانی سردبیر و نویسنده ویژه برنامه تحویل سال شبكه چهار سیما در گفتگو با خبرنگار مهر درباره حضور بدل های حافظ و سعدی و چهره های فرهنگی و تاریخی ایران در این برنامه توضیح داد: زمان زیادی به نوروز نمانده بود كه از من خواستند برای ویژه برنامه تحویل سال طرحی نمایش دهم. من هم با عنایت به این زمان كم طرحی را به سرعت نمایش كردم و از من خواسته شد همان را به تولید برسانم. در این طرح گفتگو با حافظ و سعدی و… پیشنهاد شده بود و من از وقتی ایده آنرا می نوشتم به صورت تصویری هم آنرا می دیدم.
میرمیرانی با اشاره به برنامه متن محور سال تحویل عنوان كرد: همه این ویژه برنامه برمبنای متن طراحی شد و من حدود ۵۰ تا ۶۰ آیتم نوشتم كه تعداد زیادی به صورت تله تئاتر كار شد. ما گروه نویسندگان داشتیم و آیتم های زیادی برای این ویژه برنامه نوشته شد درحالی كه نوشتن متن در ویژه برنامه های سال تحویل مرسوم نیست.
طبیعتاً این كار ریسك داشت
این طنزپرداز درباره ایده گفتگو با شاعران و چهره هایی مانند حافظ و فردوسی تشریح كرد: من از همان ابتدا بیان كردم كه قرار نیست در این طرح از بازیگر و خواننده و ورزشكار بعنوان میهمان دعوت كنم و فقط پنج میهمان داشتیم كه چهره های فرهنگی و روانشناسی و علمی بودند. در كنار آنها سورپرایز من چهره هایی چون حافظ، سعدی، فردوسی، ابن سینا، رضا عباسی و یك درویش خوان بودند كه طبیعتاً این كار ریسك داشت.
وی افزود: ما بازیگران حرفه ای را آوردیم و من سوال ها و جواب ها را نوشتم و چند روز تمرین شد تا بازیگران جواب ها را حفظ كنند. لازم است به همراهی امیرحسین مدرس مجری برنامه هم اشاره كنم كه خیلی با ما همراه بود و همه پلاتوها را از روی متن خواند.
طراح گریم، چندشب نخوابید
این نویسنده با اشاره به گریم این چهره ها عنوان كرد: طراح گریم ما چند شب نخوابید تا بتواند این طراحی ها را اتود بزند و بعد اجرایی كند كه گریمی بسیار سنگین را اجرایی كرد.
میرمیرانی درباره دلیل دعوت از حافظ و سعدی و فردوسی اظهار داشت: ما فردوسی را آوردیم تا بگوید پس از ۳۰ سال كه برای زبان پارسی زحمت كشیده است حالا ادبیات شفاهی ما در زندگی روزمره به اینجا كشیده شده است. حافظ را آوردیم تا نشان دهیم كه این روزها به صاحب فال و طالع بینی تبدیل گشته است.
وی درباره نگارش متن سوال و جواب های این گفتگو اشاره كرد: با عنایت به خطوط قرمزی كه داریم نوشتن متن در این حوزه بسیار خطیر بود البته فكر می كنم این متن ها این توانایی را داشت كه حدود چند ماه روی آنها كار شود ولی باز هم توانسته بودیم به یك استاندارد قابل قبول برسیم. ما كوشیدیم در این سوال و جواب ها به بخش های ناگفته زندگی این چهره ها بپردازیم كه برای مردم جذاب باشد و متن چندین بار بازنویسی شد.
هر كاری می نماییم متهم می شویم!
میرمیرانی در ادامه درباره حجم انتقادات نسبت به اجرایی شدن این ایده اضافه كرد: پس از برخی حاشیه های اخیر در تلویزیون، انگار بیشتر مورد بهتان قرار می گیریم و هر كاری می نماییم متهم می شویم چون در تلویزیون كار را كرده ایم!
این طنزپرداز درباره شوخی هایی كه در فضای مجازی با این برنامه شد باز اظهار نمود: من عمری با دولتمرد و ورزشكار و هنرمند شوخی كرده ام و حالا خوشحالم كاری كرده ام كه با شوخی و طنز مردم روبه رو شده است. من برای شبكه چهار كه خیلی وقت ها متهم به دیده نشدن شده است برنامه هایی چون «گفتگوهای تنهایی» را ساخته بودم كه آن هم با اقبال زیادی مواجه گردید و خوشحالم این ویژه برنامه تحویل سال به این شكل با شوخی و طنز رو به رو شد.
وی درانتها درباره دیگر اشكال برنامه سازی اظهار داشت: برنامه ما بسیار متن محور بود درحالی كه در بعضی از برنامه ها مجری گاهی تا ۱۰ دقیقه از خودش حرف می زند و آنتن را با دعوت از ورزشكار و هنرمند پر می كنند اما ما چنین كاری انجام ندادیم. البته من به همه اشكال برنامه سازی احترام می گذارم ولی خودم اصل و اساس را روی متن می گذارم.

1398/01/03
15:14:36
5.0 / 5
4033
تگهای خبر: آنتن , بازیگر , برنامه , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است