گوهری ناشناخته به نام ایران

گوهری ناشناخته به نام ایران به گزارش هنر شهر ایران گوهری ناشناخته است، این كشور دارای فرهنگ و تاریخی غنی است و برای بازدیدكنندگان خود میراث قابل ملاحظه ای را فراهم می آورد. ایران رتبه هفتم كشورهای پر جاذبه جهان را از نظر یونسكو در اختیار دارد كه شهرهای تاریخی آن به 4000 سال پیش باز می گردند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت "Tourism-review"، در بین همه جاذبه های جذاب ایران، گردشگر ها، هفت جاذبه شگفت انگیز این كشور را به شرح ذیل معرفی كرده اند.

1-پرسپولیس (تخت جمشید): این شهر باستانی در 60 كیلومتری شمال شرق شهر شیراز واقع است، این شهر توسط فردریك اشمیت و همكارانش كشف شد، وی در سال 1930 به خاك سپرده شده است. این مكان بعنوان پایتخت امپراتوری هخامنشی كاركرد داشته است و تخت جمشید به دست اسكندر مقدونی سوزانده شد. به هر حال این سایت امروز یكی از بزرگترین سایت های دیرینه شناسی جهان محسوب و بعنوان یك سایت میراث یونسكو معرفی می شود.

2-مسجد شاه یا مسجد جامع عباسی (امام(ره)): این مسجد در جنوب میدان نقش جهان واقع شده است، میدانی كه در مركز شهر اصفهان قرار دارد و سال ساخت آن به 1611 میلادی بر می گردد، این مسجد اوج هنر معماری را در زمان صفوی نشان داده است. این مسجد یك نمونه قابل توجه از تنوع معماری ایران است، با كاشی های موزاییك هفت رنگ و كتیبه های خوشنویسی شده برجسته، ورودی مسجد 27 متر ارتفاع و دو مناره بلند 42 متری دارد. همینطور توسط چهار ایوان احاطه شده است.

3-هفت تپه، در 15 كیلومتری شهر باستانی شوش قرار دارد، اینجا یكی از مهمترین سایت های دیرینه شناسی ایران است و بقایای شهر باستانی ایلامی (كابناك) است. این سایت باستانی شامل 7 گورستان باستانی است. این سایت ابتدا توسط ژاك دِ مورگان دیرینه شناس فرانسوی كاوش شد و تا نیمه دوم قرن 20 هم ادامه داشت. یك معبد بزرگ هم در این سایت دیرینه شناسی به نام زیگورات(چغازنبیل) قرار دارد كه باقی مانده اسكلت در آن یافت شده است و در آن حیاط و اتاق و سوییت یافت شده است.

4-میدان نقش جهان، میدانی كه در مركز شهر اصفهان قرار دارد، این میدان بین سال های 1598 تا 1629 میلادی ساخته شده و هم اكنون یك سایت تاریخی بسیار مهم و یكی از سایت های میراث جهانی یونسكو است. 160 متر عرض و 560 متر طول دارد. این میدان توسط دو كاخ قرون وسطایی محاصره شده و توسط ساختمان های صفوی احاطه شده، این میدان نمونه برجسته معماری ایرانی است.

5-باغ ارم: باغی تاریخی در شهر شیراز، كل مجموعه در ساحل شمالی رودخانه خشك قرار گرفته است، كلمه "ارم" نسخه فارسی كلمه "ایرام" است كه به مفهوم آسمان در قرآن است. هیچ كس كاملا اطمینان ندارد كه ساخت این باغ چه زمانی شروع شده است، اما گمانه زنی ها می گویند كه باغ در دوران سلسله سلجوقی (قرن 11-14) در حكومت "احمد سنجار" ساخته شده است و بعدها در قرن 18 توسط سلسله زندیه تعمیر شده است. در سلسله قاجار گل های زیبا و درختان سایپرس عظیم به این باغ اضافه شده است.

6-مسجد نصیرالملك: این مسجد به مسجد صورتی هم مشهور است و در شهر شیراز واقع است. این مسجد در دوره قاجار و بین سال های 1876 تا 1888 ساخته شده است، چیزی كه سبب می شود این مسجد منحصر به فرد باشد استفاده گسترده از شیشه های رنگ آمیزی شده است كه رنگ صورتی قالب است. در این مسجد پنج سرد در زیبا دارد. بهترین زمان برای بازدید از مسجد بامداد ها است كه خورشید در بالای شیراز قرار گرفته است و نور خورشید از پنجره های زیبا عبور می كند و به زمین می رسد.
7-كلیسای وانك: كلیسای "وانك" بعنوان كلیسای خواهران سنتی شناخته شده است. این كلیسای جامع در منطقه جدید جلفا ساخته شده است كه جامعه مسیحی اصفهان در آن زندگی می كنند. این بنا در سال 1606 میلادی و در دوران صفویه ساخته شد است، اما در سال 1655 میلادی كلیسای ارمنی برای انطباق با جامعه رو به رشد مسیحی در شهر بازسازی شد. پلاك كاشی در ارمنستان با ورود به كلیسای جامع دیده می شود. داخل كلیسای جامع نمونه اصلی از تلفیقی از سبك اسلامی و مسیحی است. داخل كلیسا با نقاشی های دیواری و نقاشی های طلایی و همینطور كاشی كاری با كار كاشی های غنی پوشانده شده است. حیاط دارای یك بلور بزرگ است كه بر روی گورهای هر دو مسیحیان ارتدوكس و پروتستان استوار است. در یك گوشه، یك یادبود قتل عام ارمنستان در تركیه هم وجود دارد.

ترجمه از: علیرضا پویانسب خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان1398/01/20
15:09:46
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: سایت , نقاشی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است