حسین انتظامی به نگرانی ها درباره كاغذ پاسخ داد

باز هم كاغذ وارداتی به بازار سیاه می رود؟

باز هم كاغذ وارداتی به بازار سیاه می رود؟ به گزارش هنر شهر رئیس كارگروه ساماندهی كاغذ اظهار نمود: این نگرانی كه كاغذ با ارز دولتی وارد می شود و به علت عدم نظارت كافی با قیمت دیگری در بازار عرضه می شود، وجود دارد و قابل درك است. بر همین مبنا هم گروه سه جانبه برای نظارت بر توزیع كاغذ وارداتی تشكیل شده است.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، حسین انتظامی ظهر امروز (یكشنبه، ۲۹ اردیبهشت ماه) در نشستی كه با خبرنگاران درباره مبحث كاغذ داشت، اظهار نمود: بحث مربوط به تأیید ثبت سفارش ها و توزیع و نظارت بر توزیع كاغذ مطبوعات طبعاً بر عهده معاونت مطبوعاتی و در حوزه ناشران مربوط به معاونت فرهنگی است. كارگروه كاغذ هم هماهنگ كننده كلیه دستگاه های است كه در امر واردات و توزیع كاغذ نقش دارند و هر كدام از دستگاه های حاضر در این كارگروه هماهنگی های كلی را انجام می دهند و هر نهادی در حوزه تخصصی خودش امور را پیگیری خواهد نمود.
او اعضای این كارگروه را متشكل از نمایندگانی از وزارت صمت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، گمرك، وزارت آموزش و پرورش، سازمان نظارت، سازمان تعزیرات و نمایندگان تشكل های صنعت چاپ، مطبوعات و ناشران عنوان و درباره نظارت و توزیع كاغذ وارداتی به ارز دولتی و پیشگیری از خرید و فروش كاغذ به بازار سیاه تصریح كرد: نظارت بر توزیع كاغذ وارداتی از همان ابتدا جزو وظایف كارگروه كاغذ تعریف شد. در جلسه امروز و جلسات قبلی هم همواره تنظیم این سازوكار در دستور كارگروه سازماندهی كاغذ قرار داشت. در همین راستا یك گروه سه جانبه متشكل از سازمان تعزیرات، سازمان نظارت و دبیر خانه كارگروه تشكیل شده كه به این مورد رسیدگی می كنند و موظف می باشند كه به توزیع كاغذ وارداتی به ارز دولتی و رسیدن آن به دست مصرف كننده اصلی و اینكه كاغذ وارداتی وارد بازار سیاه نشود رسیدگی كنند.
انتظامی با اشاره به اینكه «كارگروه ساماندهی كاغذ به توزیع كاغذ نظارت می كند»، خاطرنشان كرد: این نگرانی كه كاغذ با ارز دولتی وارد می شود و به علت عدم نظارت كافی با قیمت دیگری در بازار عرضه می شود، وجود دارد و قابل درك است. بر همین مبنا هم گروه سه جانبه برای نظارت بر توزیع كاغذ وارداتی تشكیل شده است.
او خاطرنشان كرد: همان گونه كه پیش تر هم عنوان شد، قرار شد، به میزان اندازه مصرف مطبوعات و ناشران همچنان ارز ۴۲۰۰ به كاغذ تعلق می گیرد. این مورد نشان دهنده توجه نظام و دولت به كاغذ است؛ چونكه خیلی از كالاها از گروه یك خارج شدند، اما كاغذ مطبوعات و ناشران همچنان در گروه كالاهای اساسی قرار دارد.
رئیس كارگروه ساماندهی كاغذ همینطور درباره مفاد جلسات كارگروه ساماندهی كاغذ، اظهار نمود: امروز چهاردهمین جلسه كارگروه برگزار گردید و معمولاً هر دو هفته یك مرتبه این جلسات برگزار می گردد. مصوبات این جلسات هم با عنایت به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات روی سایت منتشر خواهد شد و در اختیار عموم قرار می گیرد. كار اصلی این كارگروه ایجاد هماهنگی میان دستگاه هایی است كه هر كدام به شكلی در امر توزیع و واردات كاغذ نقش دارند و طبیعتاً در این جلسات علاوه بر ایجاد هماهنگی میان دستگاه ها، مبحث واردات كاغذ و نظارت بر توزیع آن هم مورد بررسی قرار می گیرد.
انتظامی همینطور درباره نحوه تخصیص كاغذ وارداتی به قیمت ارزی دولتی به روزنامه ها توضیح داد: این مورد باید در معاونت تخصصی یعنی معاونت مطبوعاتی رسیدگی شود كه حتما بر مبنای شاخصهای كه تعریف می كنند، اطلاعات آن در جهت شفاف سازی اعلام می شود؛ اینكه كاغذ وارداتی میان كدام روزنامه ها و به چه اندازه توزیع شده است.
رئیس كارگروه ساماندهی كاغذ همینطور درباره اقدامات این كارگروه برای واردات و توزیع زنیك در بازار هم توضیح داد: این كارگروه در مرداد ماه سال ۹۷ در ستاد تنظیم بازار تصویب گردید و از ابتدا قرار بود در حوزه كاغذ فعال باشد، اما به مرور مبحث زینك هم به این وظایف این كارگروه افزوده شد كه الان در كارگروه به فرایند قیمت گذاری توزیع و واردات زینك رسیدگی می شود و پیگیری امور در معاونت های تخصصی انجام خواهند شد.1398/02/29
15:34:47
5.0 / 5
3864
تگهای خبر: دبیر , دستگاه , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است