گالری گردی در پایتخت؛

نمایش یادبود برای شهری كه ناپدید می شود، حال حال طراحی در آ

نمایش یادبود برای شهری كه ناپدید می شود، حال حال طراحی در آ به گزارش هنر شهر نمایشگاه گروهی طراحی حالِ حال و نمایشگاه نقاشی و چیدمان مجموعه آبدیده گان+ چیدمان یادبود برای شهری كه ناپدید می شود از جمعه ۲۱ تیر در گالری های آ و شیرین افتتاح می شوند.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، گالری های هنری پایتخت در نیمه تیرماه هم همچنان گرمای خویش را حفظ نموده و جمعه ای پر شور و هیجان را پشت سر خواهند گذاشت. یكی از برنامه های افتتاح این هفته مربوط به گشایش نمایشگاه «چهارسوی خیال» كه حاصل خروجی یك ساله هنرمندان مجسمه ساز است، خواهد بود كه بعد از دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر برگزار می شود. علاوه بر این نمایشگاه، بعضی از برنامه های افتتاحیه گالری های پایتخت را در ادامه برمی شمریم.
خانه هنرمندان ایران
ششمین نمایشگاه انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران با عنوان «چهار سوی خیال» عصر جمعه ۲۱ تیر در گالری های ممیز، پائیز، زمستان، میرمیران، بهار و تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح می شود.
در این نمایشگاه كه تا ۴ مردادماه برقرار خواهد بود، بیشتر از ۲۰۰ اثر از ۱۶۰ هنرمند به نمایش در می آید.
گالری شیرین
نمایشگاه انفرادی نقاشی ساغر حمزه لو با عنوان «میدازولام» از ۲۱ تیر تا ۲ مرداد در گالری شیرین به نشانی خیابان كریمخان زند، خیابان سنایی، كوچه سیزدهم، پلاك۵ برگزار می گردد. در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «مخلوطات بر خلاف مخلوقات، دسته ای ارگانیك هستند كه آنامورفوسیس(Anamorphosis) را بر ریخت (Morphosis) ترجیح داده اند؛ خلق نمی شوند، بلكه رندوم دگرگون می شوند. در واقع در منطقه انفجار و رهاسازیِ فیگورِ بِیكِنی(Francis Bacon) به سر می برند.
دیگر اندامی غالب نمی خواهند؛ ریخت زدایی می كنند تا ابژه بصری باقی بمانند. می توان كاتابولیسمِ فرمال را در كنِشِشان رصد كرد. اینجا سخن از برتری نیست؛ فیگور تنها به بقا می اندیشد؛ نه بقای زیستی بلكه بقای ایماژی؛ نه برتری داروینی بلكه تكاملی معكوس...
نه چیزی را حس كرده و نه به یاد می آورد.
برای همین می ماند و می تواند باشد.
جهلش امتیاز تكامل بقای اوست.»
گالری شیرین ۲
نمایشگاه انفرادی نقاشی و چیدمان ملاحت محب خواه با عنوان «مجموعه آبدیده گان+ چیدمان یادبود برای شهری كه ناپدید می شود» از جمعه ۲۱ تیر تا ۲ مردادماه در گالری شیرین ۲ واقع در خیابان كریمخان زند، خیابان سنایی، كوچه سیزدهم، پلاك۵ برپا خواهد شد.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «آبدیده گان روایت من است از مناسبات انسانی، تكه هایی از آنچه میان من و آدمیان شكل گرفته و نقطه تلاقی بین میل و رخوت. برای شكل دادن به این مجموعه من از پرتره نزدیكانم و دریای خزر عكاسی كردم و بعد وقت كشیدن پرتره ها و خطوطی كه در برشان گرفته به عكس ها نگاه كردم. من از رنگ روغن بر روی پارچه بوم استفاده كردم تا بافت جسمی و ضخیم و كیفیت رنگی دلخواهم را، بخصوص در سفیدی ها، به دست بیاورم. در اغلب كارها، پرتره هایی به مرور زمان پوشانده شده و پرتره های دیگری سر برآورده اند و تصویر به تدریج تخریب و ساخته شده است. این نقاشی ها لایه های اندوه من را در خود دارند. گویی كه در گودالی باشم و بازی كنم، بی توجه به خطرات احتمالی مرگ و دفن شدن، من یك مشاهده گر تلخ گوشتم كه كاری نمی توانم كرد جز سوگواری برای تكه های از دست رفته وهم آغوش شدن با آن و خودم را از درون و بیرون بهش رساندن.
در یادبود برای شهری كه ناپدید می شود من از ویرانه گردی هایم وام گرفتم. تكه های سفال ها را پیدا كردم و كنار هم گذاشتم و خانه های در شرف ویرانی یا ویران شهر را كشیدم، به گزیده. من فقط یك زندگی ام، در مقابل سیل عظیمِ زندگی هایی كه در شهر می پیچند و بازش می شناسند و این فقط یك جور مرثیه سرائیست، برای تجربه ای جمعی، كه جان می سپارد در آغوشمان و جای می سپارد به دردی جمعی.»
گالری شلمان
نمایشگاه گروهی نقاشی «بازگشت به طبیعت» با گردآوری رضا شاه حسینی، مهسا قاسمی و علی مزارعی از روز جمعه این هفته به مدت ۵ روز در گالری شلمان به نشانی میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبار غربی (جنوبی)، كوچه كاووسی، پلاك ۲۷ برقرار خواهد بود. در بیانیه این نمایشگاه به قلم رضا شاه حسینی آمده است: «روایت است كه خداوند در شش روز جهان را می آفریند و اینگونه است كه كائنات شكل می گیرد.
انسان آفریده می شود و در كائنات یكه تازی می كند، اشرف مخلوقات می شود و خود خلق می كند و خالق می شود. در طبیعت زاده شده و در طبیعت زندگی كرده و در طبیعتی كه خودش در آن نقش خالق و حتی نابود كننده هم دارد، زندگی اش تمام می شود.
سالها و سالها زندگی انسانی كه در طبیعت خالق بسیار چیزها بوده و هست، تجربیاتی به او می دهد كه برای فرد فرد انسان ها بی بدیل بوده و به تعداد هر یك، گاهی خلاقیتی جالب هم وجود داشته است. اینك، تجربیات زیبایی از خلاقیت با مواد طبیعی را به معرض نمایش گذاشته ایم تا با ذات خویش بهتر و بیشتر آشنا شویم. همه از طبیعت هستیم و به طبیعت بازمی گردیم.»
گالری كاما
نمایشگاه نقاشی «گمشده در زمان» شامل آثار مهدی ساروخانی است كه این مجموعه را با تلفیق شخصیت های قاجاری در فضای امروزی از جمعه ۲۱ تیرماه در گالری كاما واقع در خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاك ۴۴، ساختمان فرین، طبقه دوم به نمایش خواهد گذاشت. این مجموعه آثار نقاشی با تكنیك تركیب مواد و در سال های ۹۴ تا ۹۶ خلق شده است.
گالری اُ
نمایشگاه انفرادی نقاشی های هما عبداللهی با عنوان «سپنج» روز جمعه ۲۱ تیرماه در گالری اُ به نشانی خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاك ۱۸، طبقه اول گشایش می یابد.
گالری امكان
نمایشگاه گروهی محسن الوردیلی و فرید عابدین زاده شامل نوزده پرتره و یك طبیعت بیجان از جمعه همین هفته ساعت ۱۶ در گالری امكان واقع در خیابان میرزای شیرازی، كوچه دوم، پلاك ۳، زنگ یك افتتاح می شود.
گالری آ
نمایشگاه گروهی طراحی «حالِ حال» با آثاری از حجت اعظم پور، فرید بیان، زهرا دهقان، هاجر رهگذر، سارا صابری، جعفر صادقی، محمدرضا فیروزنیا، حسین كرمی و عاطفه محرری از جمعه ۲۱ تیر در گالری آ به نشانی خیابان كریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، كوچه ارشد، پلاك ۷ گشایش می یابد و تا آخر تیر ادامه خواهد داشت.
گالری ثالث
نمایشگاه انفرادی نقاشی یزدان سعدی با عنوان «شاهنامه خوانی برای حافظ» از ۲۱ تا ۲۶ تیرماه در گالری ثالث واقع در كریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره ۱۴۸ برگزار می گردد.
گالری آتبین
نمایشگاه گروهی عكس «قاب آن دیگری» از روز جمعه ۲۱ تیرماه در گالری آتبین واقع در خیابان ولی عصر پیش از چهارراه پارك وی كوچه خاكزاد پلاك ۴۲ گشایش می یابد و تا ابتدای ماه مرداد ادامه خواهد داشت. در این نمایشگاه آثاری از بابك حقی، امید شلمانی، غزاله صداقت، الی عابدی، میلاد كارآموز، عطا محمدی و هامون محمودی به نمایش در می آید.
گالری دنا
نمایشگاه گروهی طراحی «آینه ناپیدایی» به كیوریتوری كارین كریم مسیحی روز جمعه این هفته در گالری دنا به نشانی خیابان سپهبد قرنی، پس از چهار راه طالقانی، كوچه سوسن، پلاك ۴، زنگ ۲ شروع به كار می كند. در این نمایشگاه آثاری از رضا اشجری، علی انصاری، ماندانا باقری، سمانه حسینی، سپیده ساداتیان، سینا سالاری، كوروش سرمدی، امیرهوشنگ شیری، زهرا عیشی، مینا قهرمانی و شیدا گرجی به نمایش در می آید.
گالری آس
نمایشگاه انفرادی نقاشی مرضیه میرجعفری با عنوان «من و پیپِ آقای شارل» از جمعه ۲۱ تیرماه تا آخر تیرماه در گالری آس به نشانی شریعتی، بالاتر از پل رومی، جنب بانك پارسیان، پلاك ۱۸۳۱ برپا می شود.
گالری الهه
نمایشگاه انفرادی نقاشی مرضیه قاسم پور با عنوان «نابجایی» سومین جمعه تیرماه در گالری الهه واقع در خیابان آفریقا، انتهای خیابان گلفام، سمت راست، بن بست امینی، پلاك ۳ افتتاح می شود.
گالری والی
نمایشگاه انفرادی نقاشی مهدی جلالی با عنوان «تئوری بی نظمی» از ۲۱ تیرماه تا آخر همین ماه در گالری والی به نشانی میدان ونك، خیابان شهید خدامی، پلاك ۷۲ برگزار می گردد.

1398/04/20
23:03:27
5.0 / 5
4788
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است