مدیركل میراث فرهنگی آذربایجان غربی:

آیین زیارتی قره كلیسا در چالدران ثبت جهانی می شود

آیین زیارتی قره كلیسا در چالدران ثبت جهانی می شود هنر شهر: مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی آیین زیارتی قره كلیسا تهیه و به یونسكو ارسال شده است.


جلیل جباری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی این بنا به صورت مشترك با كشور ارمنستان، میراث فرهنگی و پایگاه جهانی كلیساها تهیه و در اسفند ماه سال قبل به یونسكو ارسال شده و الان منتظر جواب هستیم كه احتمال زیادی برای ثبت آن در پرونده سال ۲۰۲۰ وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه این مراسم با عظمتی خاص فقط در ایران و در چالدران برگزار می گردد اظهار داشت: این آیین با هدف بزرگداشت سالگرد «تادئوس» و وحدت اجتماعی خود ارامنه و نیز توسعه گردشگری برگزار می گردد و ارامنه اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و تهران و برخی كشورهای اروپایی در این مكان حضور می یابند.
جباری اشاره كرد: این مكان به خاطر اثر جهانی بودن برای خود ضوابط خاصی دارد و گسترش زیرساخت ها و مرمت های اساسی و بحث های بوم گردی آن همواره در دستور كار بوده است.
وی اظهار داشت: امسال اعتبار قابل توجهی برای مرمت گنبد اصلی كلیسا و مرمت «زاكاریا» و «ساندوخت» در این مكان هزینه شده و درب اصلی كلیسا بدلیل فرسوده بودن قابل استفاده نبوده و درب جدید از روی نمونه اصلی ساخته شده است.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: تلاش می شود تا اختتام امسال عصارخانه قره كلیسا نیز كه راهبان در گذشته روغن گیری می كردند و الان تنها بقایا و اهرم های این عصارخانه باقی مانده است، باردیگر احیا و مرمت شود.
به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، آیین زیارتی قره كلیسا در سال ۱۳۸۸ پس از ۲ سال كار پژوهشی با شماره ۵۲ در لیست میراث ناملموس كشور ثبت گردید و از سال قبل هم سوژه ثبت جهانی آن عنوان شد.
مراسم مذهبی «باداراك» به صورت سالانه با حضور ارامنه كشورهای ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، كانادا و دیگر كشورهای جهان برگزار می گردد و یكی از هفت آیین مقدس در تمام فرقه های مسیحیت است.
قره كلیسا در ۲۰ كیلومتری شمال شرقی چالدران و بر روی مزار «تادئوس»، یكی از حواریون حضرت مسیح (ع) راه اندازی شده است و تاریخچه ساخت آن بعنوان نخستین كلیسای جهان مسیحیت برمبنای اسناد موجود به پس از شهادت تاتائوس مقدس توسط جانشین پادشاه ارمنستان برمی گردد.
پس از شهادت حواری حضرت مسیح (ع) او را در محل كنونی كلیسای تادئوس به خاك سپرده اند و بعدها روی قبر او نمازخانه كوچكی ساخته اند؛ این نمازخانه در قرن هفتم میلادی به كلیسای بزرگ و مجللی تبدیل گشته است.
بنای قره كلیسا (كلیسای تادئوس مقدس) جزو ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی است و بیشتر صاحب نظران آنرا قدیمی ترین كلیسای جهان می دانند.
1398/05/14
14:28:32
5.0 / 5
4552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است