نمایشگاه نخستین نقاش كوشش برای بقا یا خلق اثر هنری

نمایشگاه نخستین نقاش كوشش برای بقا یا خلق اثر هنری هنر شهر: جاوید عندلیب، نخستین نمایشگاه انفرادی خودرا با عنوان «اولین نقاش» از روز جمعه (25 مرداد ماه) در گالری آس به نمایش می گذارد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، عندلیب در استیمنت نمایشگاه خود با عنوان «اولین نقاش» مواجهه هنرمند با نقاشی را هم ردیف برخورد بشر با هر فنی می شمرد و خلق نقاشی را با نخستین كشف ها و توانایی های انسان مقایسه می كند.
او نوشته است: «اولین نقاش یعنی انسانی كه برای نخستین بار نقاشی كرد؛ مسلما نه با هدف خلق یك اثر هنری بلكه با انگیزه ای مشابه با نخستین شكارچی، نخستین كشاورز و...؛ با انگیزه بقا.»

این هنرمند نقاش در ادامه توضیح آثارش می نویسد: «هرچند كه اصل این نیاز تا به حالا و در هنرمند امروزی نیز كم و بیش ثابت باقی مانده، اما مفهوم و كاركرد اثر هنری قطعا، گرفتار دگرگونی بسیار شده است. اساس این دگرگونی حافظه و ذهن است كه به پشتوانه ساختار زبان در مواجهه با هر پدیده ای معنای تازه ای تعریف می كند. انباشت هزاران ساله این تعاریف در ذهن، در یك روند تكراری و تاریخی است كه همواره منجر به خلق معناهای تازه بر اساس معانی پیشین می شود.»
او تجربه نقاشی را بازگشت به معنای اصالت می داند و در متن نمایشگاه خود می گوید: «این معناسازی بعنوان یك مكانیزم اولیه در امتداد بقا و رشد، همین طور می تواند سبب بروز خطا در دریافت واقعیت های عینی شود. در دنیای امروز، گاه مرز درخلال این واقعیت ها به قدری گنگ و فاصله این تعاریف انباشت شده تا واقعیت دست اول آنقدر زیاد می شود كه نه تنها مفهوم و كاركرد اولیه خودرا از دست می دهند بلكه به راحتی قابل تحریف هستند. اینجا نقاشی می تواند گریزی باشد برای تجربه باردیگر نخستین ها، بازگشت به اصالت معنا.»
نمایشگاه «اولین نقاش» جاوید عندلیب از روز جمعه (۲۵ مرداد ماه) تا روز دوشنبه (۴ شهریور ماه) از ساعت ۱۶ الی ۲۳ در گالری آس برقرار است.
گالری آس در خیابان شریعتی پس از پل رومی، شماره ۱۸۳۱ واقع شده است.


منبع:

1398/05/21
17:25:06
5.0 / 5
4522
تگهای خبر: خیابان , گالری , نقاشی , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است