راه اندازی رشته هنرهای نمایشی سنتی در دانشگاه فرشچیان

راه اندازی رشته هنرهای نمایشی سنتی در دانشگاه فرشچیان هنر شهر: رشته «هنرهای نمایشی سنتی» در دانشگاه استاد فرشچیان دایر می شود.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، حذف شدن برخی از واحدهای درسی مربوط به «نمایش ایرانی» در دانشگاه ها مدتی است سبب اعتراض و گله هنرمندان و اساتید این حوزه شده و در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی هم كه اخیرا تمام شده این دغدغه و نگرانی به شكل های مختلف عنوان شد چونكه كم شدن این دروس از دانشگاه ها به فراموشی شیوه های اصیل اجرایی در این گونه نمایشی منجر می شود.
مسئله آموزش هنرهای نمایشی سنتی و ایرانی از این جهت هم مورد تاكید بوده كه در این سال ها بسیاری از هنرمندان حوزه آیینی و سنتی را از دست داده ایم و از آنجائیكه این هنر به شیوه سینه به سینه منتقل می شود، اگر كوتاهی در حفاظت از آن ادامه پیدا كند این میراث را از دست می دهیم.
با عنایت به این تاكیدات، حالا خبر رسیده كه دانشگاه تازه تاسیس استاد فرشچیان درنظر دارد رشته هنرهای نمایشی سنتی را راه اندازی كند و احیانا از سال آینده می تواند دانشجو بپذیرد.
در این زمینه بهمن نامور مطلق مدیر و مسئول راه اندازی این دانشگاه به ایسنا اظهار داشت: در دانشگاه ایرانی - اسلامی استاد فرشچیان چند مرحله را تعریف كردیم تا دانشگاه به وضعیت آرمانی خودش برسد و الان در حال درنوردیدن ان مراحل هستیم. ما در مرحله اول با عنایت به لزوم ها و پیشنهادها چهار رشته نگارگری، صنایع چوب، صنایع سفالی و سرامیكی و طراحی فرش را درنظر گرفتیم و از آنجائیكه برخی از این رشته ها در دانشگاه های دولتی و آزاد هم تازگی دارند باید بعضی از آنها بازنویسی یا نو نویسی شوند و برهمین اساس توانستیم موافقت برای آموزش سه رشته اول را بگیریم و كار بررسی و راه اندازی رشته های خوشنویسی و طراحی فرش را نیز پیگیری می نماییم.
او اضافه كرد: برای فاز دوم مقرر است رشته هنرهای نمایشی سنتی و نیز معماری سنتی و موسیقی سنتی ایران را با همان روحیه ایرانی- اسلامی راه اندازی نماییم و البته تاكید می كنم كه دانشگاه فرشچیان نمی خواهد وضعیت دانشگاه های دیگر را تكرار كند چون ما می خواهیم آنچه متعلق به هنر این مرز و بوم است را به روز نماییم و گسترش دهیم؛ این فلسفه وجودی دانشگاه استاد فرشچیان است تا از هنرهای بومی به این روش حراست كند.
بگفته وی رشته هنرهای نمایشی سنتی ایران در فاز دوم راه اندازی می شود و احیانا از سال آینده می تواند دانشجو بپذیرد، اما اول باید از متخصصان حوزه هنرهای نمایشی همكاری و مشاركت گرفته شود تا واحدهای درسی تنظیم شود و در این راستا یك جلسه هم اندیشی با متخصصان حوزه هنرهای نمایشی سنتی برگزار می شود.
نامور مطلق اشاره كرد: نمایش های سنتی كشورمان مقرر است در این دانشگاه كرسی آكادمیك داشته باشد و در مرحله اول در مقطع تحصیلات تكمیلی یعنی كارشناسی ارشد و دكتری دانشجو خواهد پذیرفت تا دانشجویان رشته های هنری به خصوص رشته های هنری مرتبط جذب شوند و بعد در ادامه برای مقاطع پایه نیز برنامه ریزی خواهیم كرد. من امیدوارم این رشته ها در این دانشگاه دوران شكوفایی خودرا ببینند چون وقتی میگوییم «سنتی» منظورمان برگشت به گذشته نیست، بلكه ایجاد قابلیت های بیانی در زمان امروز است. این مهمترین بخش كار ما است كه هنرهای سنتی ایرانی را به روز نماییم چون حفظ آنها به شكلی كه در گذشته وجود داشته كار میراث فرهنگی است ولی بالندگی و پاسخگو كردن آنها، كاری است كه دانشگاه باید انجام دهد.

منبع:

1398/06/02
13:47:46
5.0 / 5
3961
تگهای خبر: برنامه , جشن , جشنواره , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است