میراث فرش بافی ایرانی ها در شبكه العالم روایت می شود

میراث فرش بافی ایرانی ها در شبكه العالم روایت می شود به گزارش هنر شهر مستند شهر جهانی فرش از تولیدات جدید شبكه العالم نگاهی به فرش بافی بعنوان یك میراث هنری در تاریخ جهان دارد.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، شبكه جهانی العالم با تولید مستند فاخر از فرش ایرانی، تلاش در شناساندن هر چه بیشتر این هنر اصیل، به جهان و جهانیان دارد.
مستند «شهر جهانی فرش» هنر فرش بافی، این صنعت اصیل ایرانی را كه از سده های دور تا به امروز همچنان روایت گر تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم ایران زمین است، به شكل هنرمندانه ای روایت می كند.
در این مستند محمد فهمی تهیه كننده و كارگردان اثر كوشیده در چارچوب دو قسمت ۲۵ دقیقه ای، روایت بافت فرش منحصر به فرد تبریز را از آغاز مرحله نقشه كشی و طراحی تا رنگرزی الیاف و در آخر بافت فرش نفیس تبریز به تصویر بكشد.
این مستند به روایت علا قاسمی از لنز دوربین مهدی عاشوری و صدابرداری مهدی محمدی با سفر به شهری كه از سوی شورای جهانی صنایع دستی بعنوان شهر جهانی فرش نام گذاری شده، شروع شده است.
حضور و معرفی بازار مظفریه تبریز، بعنوان بزرگ ترین بازار سر پوشیده آجری جهان زاویه دیگر پرداخت این مستند بوده كه مهد فرش های دستی است و در آن هیچ فرش ماشینی پیدا نمی گردد.
گفتگو با تاجران، بافندگان، طراحان سنتی و صنعتی فرش، استادان رنگرز، در كنار مراحل پرداخت فرش بافته شده همچون گفتگوهای این مستند است.
از آنجا كه تابلو فرش تبریز هم دست كمی از فرش های نفیس بافته شده این استان ندارد، گریزی هم به هنر هنرمندان تابلو باف زده شده است.
حضور در لوكیشن های مختلف تولید فرش، كارگاه های رنگرزی، و نقشه كشی و تابلو بافی، به همراه راوی عرب زبان مستند كه برای هر چه بهتر شدن انتقال مفاهیم این هنر پرارزش با لباس عشایر استان در این مكان ها حاضر شده است، از دیگر خصوصیت های این مستند است.
مستند « شهر جهانی فرش» یكشنبه ۱۰ شهریور ۹۸ ساعت ۲۲ به وقت تهران از آنتن شبكه العالم پخش می شود.

1398/06/09
19:32:05
5.0 / 5
4065
تگهای خبر: آنتن , تصویر , تهیه كننده , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است