روایت جهانی زیارت برای صلح در اتریش از كربلا تا سانتیاگو

روایت جهانی زیارت برای صلح در اتریش از كربلا تا سانتیاگو هنر شهر: رایزنی فرهنگی ایران در اتریش با مشاركت مركز مذهبی راه یاكوب وابسته به دفتر كاردینال شون بورن، نماینده پاپ در اتریش، برای اولین بار نمایشگاهی را با عنوان «دو مسیر زیارتی برای صلح» برگزار كردند. در این نمایشگاه 25 تابلو از راهپیمایی مردم به مناسبت اربعین حسینی و 25 تابلو نیز از راهپیمایی مسیحیان اتریش به سمت كلیسای سنت جیمز در اسپانیا به معرض نمایش گذاشته شده است.


به گزارش هنر شهر به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتریش، همه ساله میلیون ها نفر از عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین (ع) از ملیت های مختلف پیاده به سمت كربلا حركت می كنند تا ارادت خودرا به سید و سالار شهیدان نشان دهند. از طرفی سالانه بیشتر از ۳۲۰ هزار نفر از مسیحیان كاتولیك از سراسر اروپا و حدود پنج هزار نفر از اتریش به قصد زیارت سنت جیمز، به طرف شهر ساحلی سانتیاگو دكامپوستلا در شمال غربی اسپانیا حركت می كنند. بیشتر زوار تا صدكیلومتری این شهر با وسایل نقلیه می روند و از آن فاصله راهپیمایی خودرا آغاز می كنند، برخی نیز این راه طولانی را به صورت كامل پیاده می روند.
در آیین گشایش نمایشگاه «دو مسیر زیارتی برای صلح»، لیزا هوبر، رئیس موسسه دینی «به كجا می روی» اظهار داشت: مركز ما به مومنان كمك می نماید تا با پای پیاده به سمت كلیسای سنت جیمز در اسپانیا بروند و خود و خدای خودرا بهتر بشناسند، به هم نوعان خود عشق بورزند و به آرامش و صلح درونی و بیرونی برسند. یكی از اهداف این مركز، گفت و گو در زمینه دینی و فرهنگی است؛ بنا بر این این نمایشگاه می تواند بهترین سوژه برای آغاز تبادل فرهنگی میان دو مركز شود. همانطور كه در تصاویر می بینید ما اشتراكات زیادی در این مراسم داریم و امیدواریم با این گونه برنامه ها به صلحی پایدار در جهان كمك نماییم.
مهرداد آگاهی، رایزن فرهنگی ایران در اتریش نیز عنوان كرد: پیام همه انبیای الهی معنویت بود؛ معنویت یعنی توجه به عالم مدلول كه غیر از عالم طبیعت است. مهمترین توجه، توجه انسان به خداوند است و برای این كه این توجه حاصل شود باید از توجه به خود و باورمندی نسبت به خود آغاز شود. آدمیان باید اول با خود صلح و آشتی كنند. این آشتی زمینه آشتی با خداوند را هم فراهم می آورد. حضرت عیسی (ع) تعبیری دارند كه می گوید «خودت را بشناس تا خدای خودرا بشناسی». ما نیز در اسلام چنین تعابیری از بزرگان داریم. وقتی انسان خودرا بشناسد به خودش و دیگران ظلم نمی نماید. در عاشورا جهل و نادانی بود، نسبت به خودشان ظلم كردند و یكی از بهترین انسان ها را به شهادت رساندند.
او افزود: چرا راه رفتن و پیاده روی؟ حضرت عیسی (ع) در انجیل یوحنا می گوید «من راه هستم»؛ یعنی راه نجات پیدا كردن و راه سعادت است. خداوند هم در قرآن به پیامبر گرامی ما می گوید «اهدنا الصراط المستقیم» و از راه صحبت می كند. پیامبران و انبیا برای نشان دادن راه مبعوث شدند و هدف رسیدن به مقصدی كه به صلح می انجامد هدایت با نفی خشونت است. خشونت به گمراهی و انحراف كشیده می شود و نتیجه اش كشتن بزرگترین و برترین های تاریخ می شود. عده ای مسیر معنویت و راه را در پیاده روی می بینند؛ چه به طرف سنت جیمز در اسپانیا و چه به طرف امام حسین (ع) در كربلا. این كار نمایش به جان خریدن زحمت در راه آرمان های بزرگ و معنویت است. برگزاری این نمایشگاه شروع كاری برای معرفی هرچه بیشتر ظرفیت های معنوی و اخلاقی دو آیین بزرگ مسیحی و اسلامی است.
آگاهی همین طور اظهار داشت كه پس از اطلاع از این برنامه، بعضی از محافل مهم دینی و آكادمیك در ایران اعلام آمادگی كرده اند تا میزبان این نمایشگاه در ایران باشند و سال آینده این اتفاق می تواند بیفتد.
سپس حجت الاسلام دكتر محمد والدمن ـ از شیعیان اتریشی ـ اظهار نمود: راهپیمایی اربعین، راهپیمایی عاشقان فردی است كه خود عاشق خدا بود. در حدود ۱۳۰۰ سال پیش فردی به نام امام حسین (ع) برای مبارزه با بی عدالتی و ستمگری قیام كرد تا عدالت و دادگری در جامعه حاكم شود. كسی كه از همه چیز خود، حتی از همسر و فرزندانش گذشت تا صلح، هم نوع دوستی و محبت در جامعه حاكم شود. وظیفه ما این است تا با شركت در این راهپیمایی ها با امام حسین و اهدافش پیمان ببندیم و از جانب دیگر با پاك كردن درون به آرامش برسیم تا بتوانیم این آرامش را به دیگران انتقال دهیم. جامعه ای كه آرامش در آن حاكم است به صلح خواهد رسید. امیدواریم با این تعامل ها و گفت وگوها الگویی برای صلح و دوستی دیگران باشیم.
در ادامه این مراسم اشتفان ایگنر، رئیس موسسه راه یاكوب اظهار داشت: هر ساله در طول سال تعداد زیادی مسافر از سرتاسر اروپا برای دیدن كلیسای سنت جیمز كه یكی از مشهورترین اماكن زیارتی در اروپا پس از واتیكان است، می روند. طبق آمار شهر سانتیاگو، در تاریخ ۲۵ ژوییه ۲۰۱۸ در حدود ۳۲۰هزار نفر از سرتاسر اروپا پیاده برای دیدن این كلیسا عازم اسپانیا شدند.
بگفته او، این كلیسا در طول سال مقصد زیارتی زوار است ولی هرساله در تاریخ ۲۵ ژوییه نقطه اوج این مسافرت است؛ چونكه در ۲۵ ژوییه ۸۱۸ استخوان های یاكوب مقدس را از بیت المقدس به اسپانیا آوردند و در این مكان خاك كردند. راه سنت جیمز شبكه ای از مسیرهای زیارتی در اروپا است كه همه به شهر اسپانیایی سانتیاگو دكامپوستلا منتهی می شود.
رئیس موسسه راه یاكوب افزود: در این راه ما یاد می گیریم با هم دوست شویم و به همدیگر كمك نماییم و همدیگر را با خوراك و نوشیدنی میهمان كنیم؛ یعنی یاد می گیریم به همدیگر صلح و آرامش هدیه نماییم. این سفر زیارتی حواس را باز می كند و خیلی از زوار باردیگر مانند كودك می بینند، می شنوند، احساس می كنند و بو و مزه را می فهمند.
منبع:

1398/08/06
10:50:55
5.0 / 5
3693
تگهای خبر: برنامه , شبكه , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است