مدیر مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری بیان كرد:

نمایشگاه فروش آثار تجسمی برگزار می شود، خدمت به استان های محروم

نمایشگاه فروش آثار تجسمی برگزار می شود، خدمت به استان های محروم هنر شهر: مدیر مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری بیان كرد نمایشگاه فروش آثار تجسمی در حوزه هنری برگزار می گردد.


به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری در مورد برگزاری نمایشگاهی از آثار تجسمی هنرمندان یك استان محروم در حوزه هنری اظهار داشت: برگزاری چنین نمایشگاهی كه آثار تجسمی استانی به این گستردگی در حوزه هنری تهران به نمایش گذاشته شود از زمان ورود من به این مركز سابقه نداشته و این نخستین بار است.
وی بیان كرد: استان كهگیلویه و بویراحمد یكی از محروم ترین استان های كشور است. با این وجود آثار خوب و قابل توجهی بخصوص در حوزه تخصصی فعالیت هنری من كه كاریكاتور است برای حضور در این نمایشگاه عرضه دادند. یكی از این هنرمندان خوب و سرشناس استان كهگیلویه و بویراحمد احسان گنجی است. این هنرمند كارتونیست نه تنها افتخار استان خود است بلكه با داشتن بیش از ۷۰ عنوان جایزه بین المللی افتخاری برای هنر كشور ایران است. هنرمندان با ارزشی همچون گنجی و دیگر هنرمندان هم استانی وی شایسته رسیدگی بیشتری از جانب مراكز هنری و سازمان های فرهنگی همچون حوزه هنری را دارند. ما هم با عنایت به همین امر، اقدام به دعوت از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی حوزه هنری استان كهگیلویه و بویراحمد كردیم.
شجاعی ادامه داد: آثار این نمایشگاه نشان از تلاش های فردی هنرمندان برای دست یابی به توانایی خلق بهترین آثار هنری خود دارد. چون كه هنرمندان در استان های محروم از آموزش های لازم هم كم تر بهره می برند و هرآنچه در آثارشان مشاهده می گردد حاصل تلاش های انفرادی آنها برای عشق خود به هنر است.
این كاریكاتوریست اظهار داشت: برنامه ای كه مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری برای استان ها در نظر دارد، دیدگاهی یكسان به همه آنها است. چون كه معتقدم همه امكاناتی كه در اختیار استان ها از جانب ما قرار می گیرد باید به صورت یكسان عرضه شود. این امكانات در هر زمینه ای اعم از آموزش و برپایی نمایشگاه می تواند باشد اما اولویت اصلی ما برای خدمت رسانی به هنرمندان تجسمی كشور به استان های محروم تر اختصاص دارد.
وی ادامه داد: دیده شدن آثار استانی در فضایی مثل گالری «عالی» در تهران به توجه بیشتر دیگر مسئولان مربوطه به هنر استان كهگیلویه و بویراحمد و معرفی هنرمندان این استان به دیگر هنرمندان كشور كمك می نماید. هرچه به هنرمندان استانی بیشتر پرداخته شود، بی گمان هنرهای تجسمی كشور رشد موفق تری خواهد داشت. چون كه هنر منحصر به چند شهر بزرگ كشور نیست و هنرمندان شهرستانی آثار مهمی را تولید می كنند.
مدیر مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری در مورد اقتصاد هنرمندان تجسمی كشور اظهار داشت: یكی از جدی ترین مسائلی كه هنرمندان استانی، بخصوص استان های محروم با آن روبرو هستند، معاش آنها است. مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری در تلاش است تا اقتصاد هنر را با جدیت هرچه بیشتر دنبال كند. در نظر داریم با برگزاری نمایشگاه فروش آثار تجسمی در حوزه هنری از سراسر ایران، اقتصاد این رشته هنری را یاری نماییم.
شجاعی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان تجسمی استان كهگیلویه و بویراحمد بهانه و نقطه آغازی برای دیدن و دیده شدن آثار استانی است تا در آینده ای نزدیك اقدام به «اكسپو» و نمایشگاه فروش آثار نماییم. اصرار ما در این نمایشگاه هم بر آرشیو نمودن آثار این رویداد است تا به محض تولید شرایط لازم بار دیگر آنها را رونمایی نماییم. اما این دفعه علاوه بر به نمایش گذاشتن، با تمهیدات لازم، فروش آثار هنری را هم داشته باشیم. بدین سان اجازه بازگشت آثار هنرمندان نمایشگاه پیش رو، به شرط موافقت خودشان، به استان كهگیلویه و بویراحمد را نمی دهیم.
وی در باره اثر نگارگری «ای سرافراز میهن» از مهدی فرخی اظهار داشت: چندی قبل با رویدادهای فتنه انگیز دشمن و اهانت به پرچم جمهوری اسلامی ایران روبرو شدیم. همه ما تناقض های شعارهای داده شده را می فهمیدیم. برخی ها شعار می دادند كه «نه غزه، نه لبنان؛ جانم فدای ایران» اما در بین همان شعارها پرچم مقدس ایران را به آتش كشیدند. نكته ای كه مقام معظم رهبری هم به آن اشاره ای كردند. در نتیجه لزوم واكنش هنری به آن پیش آمد و مهدی فرخی با طرح و اجرای خود، تابلوی نگارگری زیبایی را عرضه كرده است. فرخی برای تولید این اثر زحمات بسیاری كشیده و تابلو فاخری را به ما تحویل داد.
شجاعی در انتها اظهار داشت: ما در نظر داریم تا آثار رونمایی شده «نگاه خانه» سوره را به دست مردم برسانیم. چون كه همه مردم وقت كافی و امكان حضور در حوزه هنری و تماشای آثار رونمایی شده را ندارند. از همه مهم تر، آثاری كه با جنبه های ملی در این «نگاه خانه» رونمایی می شود، باید به صورت چاپ شده در قالب پوستر در اختیار عموم مردم قرار گیرد. همینطور چاپ آثار هنرمندان هنرهای تجسمی حوزه هنری در قالب كتاب هم در برنامه های ما قرار دارد.
علاقه مندان برای تماشای آثار این نمایشگاه می توانند همه روزه به جز روزهای تعطیل به گالری «عالی» به نشانی انتهای خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ رجوع نمایند.

1396/10/26
22:10:46
5.0 / 5
4674
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است