پس از افشاگری روزنامه سایت ؛

یك جایزه برلیناله به حالت تعلیق درآمد

یك جایزه برلیناله به حالت تعلیق درآمد به گزارش هنر شهر اهدای جایزه آلفرد باوئر برلیناله به دنبال روشن شدن روابط جدی تر این مدیر با نازی ها، به حالت تعلیق درآمد.به گزارش هنر شهر به نقل از ورایتی، جشنواره فیلم برلین اعلام نمود این جشنواره اهدای جایزه آلفرد باوئر را به حالت تعلیق درآورده است چونكه فردی كه نخستین مدیر برلیناله بود و جایزه ای به نام وی اهدا می شود، به نظر می آید ارتباط جدی با حزب نازی داشت.
باوئر كه تاریخ نگار سینمایی بود و اولین بار در سال ۱۹۵۱ ریاست جشنواره فیلم برلین را برعهده گرفت، تا سال ۱۹۷۶ این مسئولیت را برعهده داشت. این جشنواره از سال ۱۹۸۶ كه وی درگذشت اهدای جایزه ای به نام وی را برای گرامیداشت یاد وی آغاز كرد.
در حالی كه این اطلاع وجود داشت كه باوئر برای دفتر فیلم رایش سوم در دهه ۱۹۴۰ همكاری می كرد و بعد از جنگ هم به دولت نظامی بریتانیا درباره مسایل سینمایی مشاوره می داد، حالا یك گزارش جدید در روزنامه آلمانی «دی سایت» افشا كرده كه ارتباط وی با نازی ها خیلی فراتر از این بوده است.
گزارشگر «سایت» كشف كرده سندهایی كه در آرشیو فیلم آلمان فدرال وجود دارد از سوابق مخرب وی با نازی ها پرده برمی دارد. در یك سند كه توسط یك مقام حزب نازی نوشته شده، از باوئر بعنوان «یك فرد مشتاق جبهه توفان (بال شبه نظامی حزب)» یاد شده است.
پس از ۱۹۴۲ باوئر یك مقام بلند پایه در اداره فیلم رایش آلمان بود كه زیر نظر یوزف گوبلز وزیر تبلیغات و روشنگری عمومی كار می كرد. آنجا او برفعالیت های تولید فیلم كشور نظارت داشت و درباره اشتغال بازیگران و كارگردان ها تصمیم می گرفت و تعیین می كرد چه كسی می تواند از سربازی معاف شود و چه كسی باید به جبهه فرستاده شود. برمبنای این گزارش بعد از جنگ وی توانست به صورت سازمان یافته رد پای گذشته تاریك خود در حزب نازی را محو كند.
برلیناله بعد از انتشار این گزارش كه روز چهارشنبه انجام شد، با صدور اطلاعیه ای عمومی اعلام نمود كه این گزارش و اسناد نشان می دهند وی رابطه عمیق تری با حزب نازی داشته است.
به همین دلیل برلیناله اهدای جایزه آلفرد باوئر را كه بخشی از جوایز خرس نقره ای است و به فیلم های اولی كه چشم انداز جدیدی ارائه می كند اهدا می شود، را به حالت تعلیق درآورده است.
برگزار كنندگان برلیناله اعلام نموده اند با عنایت به این یافته ها، تحقیقات وسیع تری در اینباره انجام می دهند و از متخصصان خواسته اند در این راه به آنها كمك كنند.
در سال های اخیر فیلمی چون «رومئو و ژولیت» باز لورمان با دریافت این جایزه تجلیل شد. سال پیش نورا فینگشتایت برای «خرابكار سیستم» این جایزه را برد.

1398/11/11
21:16:29
5.0 / 5
4126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است