امام جمعه ماهشهر:

قیام 15 خرداد، پیوند عمیقی بین مردم و امام ایجاد كرد

قیام 15 خرداد، پیوند عمیقی بین مردم و امام ایجاد كرد به گزارش هنر شهر خوزستان امام جمعه ماهشهر با اعلان اینکه قیام 15 خرداد بسترسازی برای انقلاب اسلامی بود، اظهار داشت: این قیام پیوند عمیقی بین مردم و امام ایجاد کرد.


حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین غبیشاوی در گفت و گو با ایسنا، درباره قیام ۱۵ خرداد، اظهارکرد: حضرت امام از بدو جوانی تا زمانی که سن و سال و جایگاه علمی شان به اجتهاد و مرجعیت رسید، موضع گیری هایشان در مقابل استبداد و خیانت شاه معدوم، بیشتر تجلی پیدا کرد و دستگاه حاکم نیز عکس العمل های ظالمانه ای همچون جسارت هایی که تعدادی از نشریات وقت به حضرت امام داشتند، نشان می داد. همین طور باتوجه به خصوصیات روحی و معنوی که این مرد عالم و مجاهد با توده و قاعده های مردمی داشت، احساسات مردم با جسارت نشریاتی که تحت حمایت دستگاه حاکم بود، جریحه دار شد و از شهرهای مختلف خصوصاً شهرهای ورامین و شهرهای نزدیک تهران دست به اعتراض زدند که با سرکوب ظالمانه و بی رحمانه دستگاه حاکم وقت مواجه گشتند.
وی بیان کرد: سرکوب ظالمانه و بی رحمانه مردم برای حضرت امام خیلی دردناک و ناراحت کننده بود و ۱۵ خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلام نمودند. حتی قضا و قدر الهی نیز بر این شد که رحلت حضرت امام هم یک روز پیش از ۱۵ خرداد باشد و مردم مراسم دو عزاداری ۱۴ و ۱۵ خرداد را با هم می گیرند.
امام جمعه ماهشهر با اعلان اینکه قیام ۱۵ خرداد بسترسازی برای انقلاب اسلامی بود، اظهار داشت: انقلاب ثمره خون شهدا بود و قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲، جریانی برای بسترسازی انقلاب بود. به هر حال اگر خون آن شهدای عزیز در قیام ۱۵ خردادماه نبود، بعد از ۱۴ - ۱۵ سال انقلاب هم به نتیجه و ثمر نمی رسید. بدین سبب باید همیشه خاطره ۱۵ خرداد و حوادث پس از این تاریخ را به خودمان و نسل های بعد یادآور شویم و وظیفه سنگینی بر دوش مان است و نباید یادمان برود که این انقلاب و این عزت، مفت و مجانی به دست ما و نسل های بعدی نرسید و خون های بسیاری پای این انقلاب ریخته شده است.
وی با اشاره به تاثیر قیام ۱۵ خرداد عنوان کرد: یکی از پیام های قیام ۱۵ خرداد این است که به دشمنان این نظام و ملت ثابت کرد که عمق پیوند توده مردم با رهبرشان تا چه حد است. یعنی در جهان نیز بی نظیر است. ضمن این که این قیام برای شاه و کسانی که از شاه پشتیبانی می کردند، پیام بسیار مهم داشت و پس از قیام ۱۵ خرداد هم شاه مجبور شد حضرت امام را به نجف بفرستد و حتی جرات نکرد امام را در داخل ایران زندانی کند. بدین سبب قیام ۱۵ خرداد پیوند عمیقی بین مردم و امام ایجاد کرد.
منبع:

1400/03/15
12:44:17
0.0 / 5
581
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است