نقش هوانیروز در منطقه غرب در آغازین روزهای دفاع مقدس

نقش هوانیروز در منطقه غرب در آغازین روزهای دفاع مقدس پروازهای بی وقفه هوانیروز از چهار محور سرپل ذهاب، گیلان غرب- سومار و ایلام بر ضد نیروهای دشمن و همینطور تداوم نبرد نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروهای مردمی، سبب گردید تا عراقی ها با دادن تلفات سنگین و ناتوانی در صحنه نبرد، نتوانند به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابند و سرانجام به آنچه که در ایام اول و دوم جنگ بدست آورده بودند بسنده کنند و در مواضع پدافندی الزامی قرار بگیرند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، سرهنگ دوم خلبان بهرام مرادی در یادداشتی نقش هوانیروز در منطقه غرب(کرمانشاه و ایلام) در آغازین روزهای دفاع مقدس(مهر و آبان ماه ۱۳۵۹) را بررسی نموده است.

پیش از شروع جنگ تحمیلی، با عنایت به تحرکات عراق و گلوله باران پاسگاه های مرزی ایران در منطقه غرب، در تاریخ ۱۳۵۹/۶/۲۵ یک گروه از بالگردهای پایگاه هوانیروز کرمانشاه شامل سه فروند کبرا و ۲ فروند بالگرد ترابری ۲۱۴ به پادگان ابوذر سرپل ذهاب از توابع استان کرمانشاه اعزام گردیدند که در این مأموریت بالگردهای ترابری در جابجایی فرماندهان، نیروها و شناسایی نواحی مرزی فعالیت می­ کردند. در روز اول مهرماه سال ۱۳۵۹ برخی از بالگردهای هوانیروز کرمانشاه به منظور مقابله با نیروی دشمن بعثی که از مرز عبور کرده و در محورهای غرب کشور درحال پیشروی بودند به بالگردهایی که قبلاً در سر پل ذهاب و دیگر نقاط حساس مستقر بودند ملحق شدند به طوری که:
۱- سه تیم آتش سبک هر تیم شامل دو فروند بالگرد شکاری کبرا و یک فروند بالگرد ۲۱۴ در سرپل ذهاب در پادگان ابوذر مستقر شدند تا در محور سر پل ذهاب - قصر شیرین وارد عمل شوند.
۲- دو تیم آتش هوانیروز در گیلان غرب در محلی به نام کاسه گران مستقر شدند تا در محور خانقین-تنگاب، قصرشیرین-گیلان غرب و نفت شهر وارد عمل شوند.
۳- دو تیم آتش در منطقه چل زری شهر سومار مستقر گریدند تا در محور مندلی – میان تنگ و سومار وارد عمل شوند.
۴- دو تیم آتش در شهر ایلام در منطقه ای به نام تنگ قوچعلی مستقر گردیدند تا در محور ترساق-میمک-سرنی و محور مهران – کنجان جم- ایلام و محور مهران- دهلران وارد عمل گردند.
۵- یک تیم آتش در پایگاه هوایی آبدانان به منظور عملیات در محور موسیان- دهلران مستقر گردیدند.
فعالیتهای پایگاه هوانیروز کرمانشاه در ایام اول جنگ
نیروهای عراقی بعد از عبور از مرز و تصرف ارتفاعات بلند به پیشروی خود به نواحی مرکزی استانهای ایلام و کرمانشاه ادامه دادند.
حضور بموقع بالگردهای هوانیروز و پشیبانی مقتدرانه از یگان های نیروی زمینی ارتش و مردم غیور منطقه و انهدام تعداد زیادی از تانک ها و نیروهای دشمن سبب گردید تا آنها ضمن پذیرش خسارات سنگین و تلفات زیاد، متوجه حضور نیرویی به نام هوانیروز در صحنه نبرد گردند که تا آن روز توجهی به توان رزمی آن ننموده بودند.
پروازهای بی وقفه هوانیروز از چهار محور سر پل ذهاب، گیلان غرب- سومار و ایلام بر ضد نیروهای دشمن و همینطور تداوم نبرد نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروهای مردمی، سبب گردید تا عراقی ها با دادن تلفات سنگین و عدم توانایی در صحنه نبرد، نتوانند به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابند، و سرانجام به آنچه که در روز های اول و دوم جنگ بدست آورده بودند بسنده کنند و در مواضع پدافندی الزامی قرار بگیرند.
در این رابطه ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه شماره ۷۴ خود نتیجه فعالیتهای هوانیروز را چنین بیان نمود:
بسمه تعالی
«هم میهنان عزیز و پرشور ایرانی، این دفعه مانند همیشه، هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران افتخاری بزرگ آفرید. در عملیات غرورآفرین هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران، که در ساعت ۱۵: ۳۰ روز گذشته، پنجم مهرماه ۱۳۵۹ در منطقه مرزی قصرشیرین اجرا شد، توسط رزمندگان دلیر هوانیروز که یگان های لشکر ۸۱ کرمانشاه را پشتیبانی می کردند، چادرهای مهمات عراقی به آتش کشیده شد و همینطور در عملیات پیروزمندانه دیگر، هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه مرزی گیلان غرب و گرد نو که یگان های لشکر ۸۱ را پشتیبانی می کرد، با دو گردان تانک ارتش عراق بر خورد نمود که بر اثر آتش سنگین تهاجمی هلیکوپترهای جنگنده هوانیروز، ۲ گردان تانک عراقی به کلی تارومار و ۴۸ دستگاه ادوات زرهی عراقی در این درگیری نابود و منهدم گردید و لاشه های تانک ها در مناطق مرزی به جای مانده است».
به صورت کلی در محورهای غرب با عنایت به کوهستانی بودن منطقه و وجود دهلیزها و دره های فراوان و آشنایی خلبانان پایگاه هوانیروز کرمانشاه به مناطق پروازی، غالباً نیروهای زرهی عراق که متکی به جاده ها بودند و به صورت ستون حرکت می کردند، از پشت سر و یا پهلو مورد هجوم خلبانان کبرا قرار می گرفتند و معمولا با شلیک های اول، ابتدا و انتهای این ستون ها مورد هدف قرار می گرفتند و راه فرار بر آنها بسته می شد و در شلیک های بعدی تمامی ستون منهدم می شد.
منبع:

1400/07/03
18:07:55
0.0 / 5
138
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است