نماینده ولی فقیه در لرستان:

ائمه جمعه اطلاعات خودرا بروز کنند

ائمه جمعه اطلاعات خودرا بروز کنند به گزارش هنر شهر لرستان نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر لزوم مراقبت از نقش راهبری نماز جمعه اظهار داشت: ائمه جمعه با بروز رسانی اطلاعات نقش مرجعیت علمی، فقهی و پاسخگویی به سوالات دینی را حفظ کنند.


حجت الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی امروز، ۲۱ دی در نشست فصلی ائمه جمعه لرستان، اظهار نمود: نقش مؤثر و کم نظیر نماز جمعه در نشر و تبلیغ معارف اسلامی و حفظ شکوه و عظمت نمازگزاران و اجتماع مسلمانان اثرگذار و سبب خوشی دوستان و رعب در دل دشمنان می شود.
وی با اشاره به این که پس از هجرت نبی مکرم اسلام به مدینه نماز جمعه برقرار شد ولی در زمان ائمه معصومین و برخی دوره ها به سبب ظلم حاکمان و خلفا فرصت برگزاری نماز برای شیعیان برقرار نشد، افزود: فقط در مقطعی کوتاه در زمان صفویان نماز جمعه شیعیان برپا شد.
شاهرخی با تاکید بر این که شکوه نماز جمعه در معادلات سیاسی و اجتماعی اثرگذار می باشد، اضافه کرد: در جنگ تحمیلی یکی از جاهای مهم برای اعزام رزمندگان به حبهه مساجد و پایگاه های نماز جمعه بودند کمااینکه در پشتیبانی جنگ نیز شاهد نقش اثرگدار ائمه جمعه و نماز جمعه بودیم.
نماینده ولی فقیه در استان لرستان با تاکید بر این که نماز جمعه بعنوان قرارگاهی که قلب و مرکز فرهنگی شهر است در انسجام و همگرایی و ایجاد ثبات موثر است، اضافه کرد: درحال گذر برای رسیدن آرمان های اسلامی و دینی هستیم و در این گذر گاهی در داخل و بیرون فراز و فرودهایی پیش می آید که در این راستا ائمه جمعه موقت نیز باید بعنوان مشاور و معین ائمه جمعه دائم باشند.
وی با یادآوری این که در گذشته مرکز و جوشش معارف اسلامی حوزه علمیه، نماز جمعه بودند و امروز مراکز، دانشگاه ها و مؤسسات دیگری هم این کار را انجام می دهند، افزود: باید به این مراکز بعنوان یک فرصت نگاه شود و وظیفه حوزه های علمیه و ائمه جمعه راهبری باشد البته نباید به شکلی عمل نماییم که حوزه های علمیه در حاشیه قرار گیرد و یا نقش راهبری آن کمرنگ شود.
شاهرخی با تاکید بر لزوم به کارگیری ظرفیت ها و مراکز علمی بر لزوم مراقبت از نقش راهبری حوزه های علمیه و ائمه جمعه اصرار کرد و اظهار داشت: گاهی مشاهده می شود جمعیتی در جایی شکل گرفته ولی هیچ ارتباطی با ائمه جمعه، حوزه های علمیه و تبلیغات اسلامی ندارند.
امام جمعه خرم آباد با اعلان اینکه در عصر انفجار اطلاعات، امام جمعه دائم و موقت اطلاعات خودرا به روزرسانی کنند و وقتی برای مطالعه بگذارند، افزود: ائمه جمعه مرجعیت علمی، فقهی و پاسخگویی به سؤالات شرعی را حفظ کنند.
وی با اشاره به این که ائمه جمعه زندگی معمولی دارند و با وجود مشکلاتی که دارند نباید تضاد در گفتار و رفتار داشته باشد، اظهار نمود: روحانیت را بعنوان کسی می شناسند که مصلحت اجتماعی را به مصلحت شخصی ترجیح می دهد و همین مورد سبب احترام مردمی شده است.
شاهرخی با یادآوری این که نگاه مردم به روحانیت نگاه به یک انسان امین است، اضافه کرد: نقش پدرانه ائمه جمعه حفظ شود و در دفتر امام جمعه رفت و آمدها به شکلی نباشد که مردم احساس کنند محل افراد دنیاطلب است.
منبع:

1400/10/22
12:20:09
0.0 / 5
316
تگهای خبر: تبلیغات , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است